1 Banki w Polsce – jak porównać ich jakość? / Artykuł - ekonto-bankowe.pl
Kursy walut
NBP 2019-05-24
USD 3,8436 -0,67%
EUR 4,2989 -0,27%
CHF 3,8327 -0,04%
GBP 4,8768 -0,17%
Wspierane przez Money.pl
Giełda
GPW (2019-05-24 18:59)
WIG Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Polecane strony
Menu dodatkowe

Banki w Polsce – jak porównać ich jakość?

Banków, czyli placówek przyjmujących depozyty, udzielających kredyty oraz wykonujących inne czynności określone w ramach prawa bankowego, w Polsce jest kilkaset. Największe banki działające na terenie naszego kraju to między innymi PKO Bank Polski, Bank Pekao, Bank Zachodni WBK, BRE Bank czy ING Bank Śląski. Banki w Polsce najczęściej wyszukiwane za pomocą elektronicznych porównywarek bankowych mniej więcej pokrywają się z ich popularnością, choć popularność danego podmiotu zależy też od czegoś, co można by nazwać „atrakcyjnością sezonową” - bardzo często konkretny, pojedynczy dany produkt, czy wyjątkowo udana oferta, cieszy się popularnością do tego stopnia, że ogólnie zyskuje na tym cały bank. Przykładem mogą być krótkoterminowe lokaty w Getin Banku czy Idea Banku, które poprzez swój produkt spopularyzowały swoją markę.

Z jednej strony nie sposób porównywać banków holistycznie, pod kątem jednego tylko produktu. Z drugiej – nie da się także uznać, że dany bank jest „najlepszy w ogóle”. Dlatego mimo wszystko porównywanie banków w celu skorzystania z ich ofert powinno dokonywać się z uwzględnieniem usługi, która nas interesuje, np. na kredytu hipotecznego - w tej kategorii, według internetowych porównywarek, „zwycięzcą” za rok 2013 został MultiBank. Kryteria, jakie w tym aspekcie brano pod uwagę, to łatwość i dostępność uzyskania takiego kredytu oraz czas spłaty zobowiązania, obecność ewentualnych promocji w ofercie itd.

Również bardziej ogólne kwestie mogą zostać poddane ocenie. W rankingach pojawiają się także próby odnalezienia banku „najbardziej przyjaznego”, czyli takiego, który ma w całości łatwe procedury, niskie opłaty manipulacyjne, czy też, którego pracownicy wydają się kompetentni. Mimo często niejasnych reguł porównania w tego typu rankingach, cieszą się one dość dużą popularnością. Dzięki temu, jeśli np. do wiadomości danej osoby przedostanie się informacja, że ogólnie chwalony jest Bank Millenium (który wygrywał różne „plebiscyty”), wówczas może ona skupić się właśnie na nim i w jego obrębie szukać interesującego ją produktu.

Strona używa plików cookies. Stosujemy je aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie. Pamiętaj, że możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności. zamknij