1 Niezastąpione bankomaty / Artykuł - ekonto-bankowe.pl
Kursy walut
NBP 2019-05-24
USD 3,8436 -0,67%
EUR 4,2989 -0,27%
CHF 3,8327 -0,04%
GBP 4,8768 -0,17%
Wspierane przez Money.pl
Giełda
GPW (2019-05-24 18:59)
WIG Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Polecane strony
Menu dodatkowe

Niezastąpione bankomaty

Trudno jest nam obecnie wyobrazić sobie normalne, codzienne funkcjonowanie bez dostępności takich przedmiotów, jak telefon komórkowy, laptop, odtwarzacz mp3, czy chociażby bez dostępu do internetu lub bankomatu. Codziennie dokonujemy wielu zakupów, niekiedy nie mamy możliwości zapłaty za pomocą karty płatniczej lub po prostu nie lubimy tej formy płatności, w takim przypadku niezbędna jest nam gotówka. Jeśli nie mamy przy sobie pieniędzy, pierwszym miejscem w jakie się kierujemy jest najbliższy bankomat, który umożliwia nam wybranie gotówki nawet, gdy nasz bank jest zamknięty.

Mimo tego iż bankomaty są przez nas tak często używane, niewiele osób zastanawiało się pewnie jak one działają i jaka jest ich budowa. Otóż bankomat to urządzenie, którego głównym przeznaczeniem jest wypłata pieniędzy przy użyciu karty płatniczej, może to być karta magnetyczna lub chipowa. Bankomat umożliwia nam także sprawdzenie stanu swojego konta oraz wydrukowanie potwierdzenia dokonanej wypłaty. Od niedawna działają także coraz częściej spotykane wpłatomaty, których działanie opiera się na odwrotności działania bankomatów, czyli na wpłacaniu pieniędzy na konto bankowe. Osoba, która chce wpłacić pieniądze na konto używa karty przypisanej do konta lub bezpośrednio wpisuje numer rachunku, na który chce przelać środki, następnie wkłada odliczone banknoty do specjalnej szczeliny umieszczonej we wpłatomacie. Ta forma dokonywania transakcji pieniężnych jest póki co, znacznie mniej popularna niż używanie bankomatów.

Bankomaty działają w oparciu o system, który umożliwia im wymianę informacji z centralą banku. Na podstawie używanej karty bankomatowej i wpisanego numeru PIN bankomat łączy się z centralą i po zweryfikowaniu wszystkich informacji i udzieleniu pozwolenia na dokonanie operacji, uruchamia wypłatę pieniędzy. Podstawowymi elementami budowy, z których składają się bankomaty są: monitor, klawiatura, komputer sterujący, sejf, czytnik kart, drukarka oraz moduł wypłacający. Korzystanie z bankomatów jest bardzo łatwe i intuicyjne, należy jednak pamiętać o zachowaniu podstawowych środków ostrożności i nigdy nie zapisywać swojego numeru PIN na karcie bankomatowej lub na karteczce schowanej w portfelu, w którym znajduje się także nasza karta.

Strona używa plików cookies. Stosujemy je aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie. Pamiętaj, że możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności. zamknij