1 Kredyt w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” – ile to kosztuje? / Artykuł - ekonto-bankowe.pl
Kursy walut
NBP 2019-05-24
USD 3,8436 -0,67%
EUR 4,2989 -0,27%
CHF 3,8327 -0,04%
GBP 4,8768 -0,17%
Wspierane przez Money.pl
Giełda
GPW (2019-05-24 18:59)
WIG Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Polecane strony
Menu dodatkowe

Kredyt w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” – ile to kosztuje?

Coraz więcej osób, zachęconych korzystnymi zasadami programu rządowego „Mieszkanie dla Młodych” decyduje się na zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego. Jedną z zasadniczych kwestii, jakie powinni rozważyć beneficjenci projektu jest to, jaką wysokość osiągnie ostatecznie miesięczna rata tego typu zobowiązania.

Dopłata ze strony rządu pozwala objąć programem te osoby, które nie mogłyby z niego skorzystać ze względu na zbyt małą kwotę zgromadzonych oszczędności. Mimo tego udogodnienia należy liczyć się z tym, że bank udzielający kredytu mieszkaniowego z uwzględnieniem „MdM” naliczy beneficjentowi programu marżę wyższą niż w przypadku standardowego kredytu. Nie jest tak jednak zawsze. Szczegółowe warunki mogą znacząco różnić się w zależności od banku. Przykładowo, starając się o kredyt hipoteczny w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” w Alior Banku wybieramy produkt Megahipoteka. Co ciekawe, placówka umożliwia zaciągnięcie kredytu z prowizją w wysokości 0%.

Aby jednak uzyskać kredyt na tak korzystnych warunkach, należy zagwarantować bankowi zabezpieczenie w postaci wyposażenia się w polisę na życie. Niemniej istotne w przypadku zaciągania zobowiązania finansowego jest sprawdzenie stopy oprocentowania. Pod uwagę wziąć należy nie tylko stałą wysokość marży nałożonej przez bank, ale i zmienną w czasie stawkę referencyjną. I tak w przypadku kredytu w Alior Banku, stawka marży zaczyna się od 1,2%. Decyzja w każdej placówce bankowej zostanie poprzedzona sprawdzeniem naszej zdolności kredytowej.

W sytuacji, gdy chcemy zaciągnąć kredyt na  mieszkanie dla młodych i posiadamy wkład własny, mamy korzyść w postaci znacznie niższej wysokości marży niż wtedy, gdy własnych środków w ogóle nie posiadamy. W ostatecznym rozrachunku może to stanowić dużą oszczędność. Kredyt z dopłatą często też pozwala na obniżenie kwoty prowizji, co zwykle jest powiązane z koniecznością ubezpieczenia się na wypadek utraty pracy. W najbardziej optymalnej sytuacji są oczywiście ci, którzy posiadają jakiś wkład własny i dodatkowo skorzystają z rządowej dopłaty. Przy rozłożeniu kredytu na przykładowe 20 lat nie powinno być problemu z jego spłatą.

Strona używa plików cookies. Stosujemy je aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie. Pamiętaj, że możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności. zamknij