1 Czym różni się pożyczka hipoteczna od kredytu hipotecznego? / Artykuł - ekonto-bankowe.pl
Kursy walut
NBP 2019-05-24
USD 3,8436 -0,67%
EUR 4,2989 -0,27%
CHF 3,8327 -0,04%
GBP 4,8768 -0,17%
Wspierane przez Money.pl
Giełda
GPW (2019-05-24 18:59)
WIG Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Polecane strony
Menu dodatkowe

Czym różni się pożyczka hipoteczna od kredytu hipotecznego?

Często możemy spotkać się z sytuacją, w której zwroty "kredyt hipoteczny" oraz "pożyczka hipoteczna" są ze sobą mylone – albo uważane za jeden produkt.

Nie jest to wyłącznie wina niewielkiej wiedzy o finansach – łączy je bowiem wiele podobieństw.

Zarówno kredyt, jak i pożyczka hipoteczna udzielane są zarówno przez banki, jak i kasy oszczędności (SKOK-i), suma, jaką uzyskujemy jest wysoka, a jako zabezpieczenie stosowana jest własność nieruchomości. Jeżeli dodamy do tego podobne zazwyczaj oprocentowanie (bardzo atrakcyjne – dzięki zabezpieczeniu hipoteką możemy uzyskać nawet dwukrotnie niższe niż w przypadku kredytu gotówkowego koszty!) oraz bardzo długi okres spłaty – otrzymamy długą listę cech wspólnych.

Jakie są podstawowe różnice? Z punktu widzenia klienta najważniejszą z nich jest przeznaczenie uzyskanych środków: w przypadku kredytu hipotecznego będzie to zakup bądź budowa nieruchomości (i będzie to uwzględnione w umowie), w przypadku pożyczki zaś uzyskane pieniądze możemy przeznaczyć na dowolny cel. Różnicą będzie także określenie nieruchomości, która posłuży jako zabezpieczenie – przy kredycie hipotecznym jest to najczęściej cel zaciągnięcia kredytu (a więc kupowany lub budowany dom czy mieszkanie), a w wypadku pożyczki – nieobciążona hipoteką nieruchomość, która już znajduje się w naszym posiadaniu.

Często pożyczka hipoteczna udzielana jest na kwotę niższą niż kredyt hipoteczny – rzadko możemy spotkać się z sytuacją, w której uzyskamy 100 procent wartości nieruchomości (niekiedy jest to możliwe dzięki dodatkowym zabezpieczeniom), podczas gdy za pomocą kredytu jesteśmy w stanie pokryć znacznie wyższą część kosztów zakupu lub budowy. Równoważone jest to przez bardziej drobiazgową w przypadku kredytu hipotecznego analizę zdolności kredytowej – ryzyko, jakie ponosi bank, jest wyższe, możemy więc spodziewać się dłuższej i trudniejszej drogi do jego uzyskania.

Taki podział – trudniejszy do uzyskania kredyt hipoteczny zapewniający wyższą kwotę, ale ściśle ograniczający cel jej zużytkowania oraz pożyczka hipoteczna, która kosztem mniejszego wysiłku zapewnia nam swobodny wybór celu, na który wydamy pieniądze, ale nieco ogranicza możliwą do uzyskania sumę – sprawia, że nie powinniśmy znaleźć się w sytuacji, w której wahalibyśmy się między wyborem jednego z tych rozwiązań. Różnice między nimi są na tyle wyraźne, że kompetentny doradca finansowy – albo my sami, po uzyskaniu podstawowej wiedzy o finansach – bez trudu dostosuje ją do naszej sytuacji i potrzeb.

A dzięki atrakcyjnym oprocentowaniu i długim okresie spłaty – zarówno pożyczka hipoteczna, jak i kredyt hipoteczny stanowią rozwiązania bardzo atrakcyjne, warto więc sprawdzić, czy nie będą dla nas rozwiązaniem pozwalającym na dokonanie potrzebnych inwestycji – albo realizację od dawna odkładanych marzeń!

Strona używa plików cookies. Stosujemy je aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie. Pamiętaj, że możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności. zamknij