1 Proces ubiegania się o kredyt hipoteczny / Artykuł - ekonto-bankowe.pl
Kursy walut
NBP 2019-05-24
USD 3,8436 -0,67%
EUR 4,2989 -0,27%
CHF 3,8327 -0,04%
GBP 4,8768 -0,17%
Wspierane przez Money.pl
Giełda
GPW (2019-05-24 18:59)
WIG Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Polecane strony
Menu dodatkowe

Proces ubiegania się o kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny wiąże się z kilkutygodniowym - a w bardzo wielu przypadkach nawet kilkumiesięcznym - okresem oczekiwania. Niewątpliwie jest to więc jeden z najbardziej czasochłonnych, a jednocześnie wymagających pod względem formalnym produkt kredytowy. Na szczęście w bardzo wielu przypadkach w ostateczności większość osób starających się o kredyt na mieszkanie ma szansę go otrzymać.

Osoby ubiegające się o kredyt na dom bądź mieszkanie muszą przede wszystkim przedstawić w banku mnóstwo różnorodnych dokumentów, które związane są zarówno z nieruchomością, jak również własną sytuacją finansową. Lista wymaganych dokumentów jest zazwyczaj długa, aczkolwiek ich zgromadzenie i przedstawienie w banku jest koniecznością. We wstępnym etapie najważniejsze jest, by przedstawić takie dokumenty jak m.in.: dowód tożsamości, zaświadczenie o zatrudnieniu, zeznanie roczne składane do Urzędu Skarbowego bądź PIT 11 uzyskiwany od pracodawcy.

Bardzo ważne jest również, by zgromadzić komplet niezbędnych dokumentów związanych z nieruchomością m.in. księga wieczysta, zaświadczenie ze spółdzielni (jeśli takie dotyczy danej nieruchomości) - podstawa nabycia kupowanego mieszkania przez obecnego właściciela.

Dopiero po dostarczeniu przez potencjalnego kredytobiorcę wszystkich niezbędnych dokumentów uruchamiany jest proces ich analizy. W przypadku różnych banków proces ten wygląda różnie, choć jego najważniejsze zasady są podobne.

Pośrednikiem pomiędzy bankiem a klientem ubiegającym się o kredyt jest doradca kredytowy, który jako pierwszy sprawdza kompletność wszystkich dokumentów oraz poprawność wypełnionych wniosków. Bardzo często to właśnie doradcy sprawdzają również historię kredytową wnioskodawców.

Zazwyczaj to właśnie etap analizy jest najbardziej złożony, a tym samym trwa najdłużej. Dopiero po dokładnym sprawdzeniu wszystkich dokumentów, historii kredytowej oraz ogólnej sytuacji finansowej (nierzadko w grę wchodzi również sytuacja osobista) kredytobiorcy, podjęta zostaje decyzja kredytowa.

Do najważniejszych zdań kredytobiorcy należy przede wszystkim wybranie jak najlepszego banku, który zapewni mu dostatecznie dobre warunki kredytowe. Zatem przed udaniem się do konkretnej instytucji powinniśmy bardzo dokładnie zapoznać się propozycjami kilku różnych banków. We wstępnym etapie pomóc mogą portale, na których zestawiane są różne oferty kredytowe, np. ehipoteka.com.pl.

Strona używa plików cookies. Stosujemy je aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie. Pamiętaj, że możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności. zamknij