1 Skuteczne finansowanie firmy / Artykuł - ekonto-bankowe.pl
Kursy walut
NBP 2019-05-24
USD 3,8436 -0,67%
EUR 4,2989 -0,27%
CHF 3,8327 -0,04%
GBP 4,8768 -0,17%
Wspierane przez Money.pl
Giełda
GPW (2019-05-24 18:59)
WIG Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Polecane strony
Menu dodatkowe

Skuteczne finansowanie firmy

Zarówno na światowym jak i na krajowym rynku działa olbrzymia liczba firm, które konkurują ze sobą, zabiegając o utrzymanie starych i pozyskanie nowych klientów. Ta konkurencja jest obecnie znacznie większa, a przyczyną są kurczące się z powodu kryzysu rynki zbytu. Częstym następstwem tej sytuacji są niewystarczające środki własne przedsiębiorstw. Aby zrealizować kolejne przedsięwzięcia muszą się one posiłkować finansowaniem zewnętrznym. Duże korporacje i znane na rynku firmy mogą pozyskać potrzebny kapitał poprzez emisję akcji lub obligacji korporacyjnych, które w większości przypadków znajdują nabywców. Ale przedsiębiorstwa mniejsze lub firmy, które dopiero zamierzają rozpocząć działalność gospodarczą, także nie są pozbawione możliwości uzyskania potrzebnych na rozwój środków. Najczęściej spotykanym źródłem takiego finansowania jest kredyt inwestycyjny, który oferuje większość działających na terenie naszego kraju banków. Źródłem dotąd mniej popularnym, ale odgrywającym coraz większą rolę, są dotacje unijne dla firm.

Kredyt czy dotacja unijna?

Przedsiębiorstwa, które rozważają wybór jednej lub drugiej opcji, powinny się zapoznać ze szczegółowymi warunkami, które trzeba spełnić w przypadku ubiegania się o dotację lub o kredyt inwestycyjny. W jednym i drugim przypadku trzeba z reguły dysponować pewnymi środkami własnymi. Podstawowa różnica polega jednak na tym, że wysokość dotacji unijnych jest najczęściej ograniczona do pewnej wysokości, gdyż programy unijne w większości wypadków są nastawione na promowanie i wsparcie firm małych i średnich. Ich podstawową zaletą jest fakt, iż z założenia są to dotacje bezzwrotne. Są jednak przypadki, gdy udzielona i wykorzystana niezgodnie z przeznaczeniem dotacja, musi zostać zwrócona. Należy tego rodzaju sytuacji zdecydowanie unikać.

To nie jest trudne

Składając wniosek o kredyt inwestycyjny lub o dotacje unijne dla firm, trzeba się liczyć z wymogiem dopełnienia pewnych formalności i dostarczenia wymaganych do jego rozpatrzenia dokumentów. Nie należy się tego obawiać. Intencją zarówno banku, jak i podmiotu decydującego o przyznaniu dotacji unijnej, nie jest w żadnym razie odrzucenie wniosku. Kredyty są podstawowym źródłem dochodu większości banków, a organizacjom unijnym zależy, aby zaktywizować jak największą część społeczeństwa. Każdy, kto dzięki takiej dotacji otworzy własną firmę, zapewne wkrótce osiągnie dochód i będzie płacił podatki. Skorzysta na tym zarówno nasze państwo, jak i Unia.

Strona używa plików cookies. Stosujemy je aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie. Pamiętaj, że możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności. zamknij