1 Ważne kwestie w umowach lokat bankowych / Artykuł - ekonto-bankowe.pl
Kursy walut
NBP 2019-05-24
USD 3,8436 -0,67%
EUR 4,2989 -0,27%
CHF 3,8327 -0,04%
GBP 4,8768 -0,17%
Wspierane przez Money.pl
Giełda
GPW (2019-05-24 18:59)
WIG Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Polecane strony
Menu dodatkowe

Ważne kwestie w umowach lokat bankowych

Olbrzymia konkurencja na rynku lokat sprawiła, że banki rywalizują między sobą o każdego klienta, często sięgając przy tym do naprawdę dziwnych metod, a co najgorsze, niestety te ostatnie wcale nie zawsze są uczciwe i przekładające się na realne zyski dla nas - klientów. Jak więc odróżnić, czy realizujemy porównanie lokat uczciwych i godnych zainteresowania, czy też może ich odwrotności? A no poprzez zrozumienie sztuczek, po które owe banki sięgają, a które sprowadzają się zazwyczaj do tak zwanych okazji.

Oprocentowanie lokat - netto czy brutto?

Jedną z takowych jest zaś oprocentowanie lokat, które przedstawia się jako niezwykle wysokie, a w przypadku którego nie wspomina się o tym, iż jest ono podane w brutto, czyli wraz z podatkiem Belki. Ten wynosi z kolei niecałe dwadzieścia procent, a więc stawka jest naprawdę wysoka i pominięcie tego będzie nas naprawdę wiele kosztować.

Wpływ inflacji na zysk z lokaty

Inną rzeczą wymagającą większej uwagi jest też inflacja, mająca realny wpływ na podważanie stóp procentowych, od których zależy oprocentowanie lokat typu zmiennego. Banki nie mają bowiem zwyczaju informowania klienta o nadchodzących zmianach na rynku, a więc to w geście tego drugiego leży rozeznanie nadchodzących tendencji, szczególnie, jeśli obiektem zainteresowania jest lokata z oprocentowaniem zmiennym.

Promocje banków

Nie można tu również nie wspomnieć o promocjach przedstawiających konkretne oferty w sposób wyidealizowany, daleko odstający od ofert typowych, podczas gdy rzeczywistość jest taka, iż proponowane weń parametry nie należą wcale do idealnych, a nawet są przekłamywane. Ot prosty przykład, kiedy to lokata zapewnia naprawdę wysokie oprocentowanie, ale tak naprawdę owa wartość obejmuje tylko część wpłaconego kapitału, a reszta jest objęta w oprocentowaniu tradycyjnym. Zresztą, takich sytuacji można by mnożyć, zaczynając od wszelkiej maści iPodów za skorzystanie z danej umowy, czy wiele innych tego typu, dlatego porównanie lokat pod takimi względami należy realizować zawsze.

Świetnym pomysłem na rozeznanie w tej materii są zaś fora dyskusyjne, na których udzielają się zwykli ludzie, mający jednak kompetencje w sprawach produktów finansowych. To właśnie za ich pośrednictwem, w sposób szybki i przyjemny uda się przeprowadzić analizę i ofert, i banków.

Lokaty ranking - sprawdź bieżące oferty najwyżej oprocentowanych lokat.

Strona używa plików cookies. Stosujemy je aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie. Pamiętaj, że możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności. zamknij